Kategorija

Jungiklių ir el.lizdų montavimo patarimai

 

 Elektros įrangos montavimas dažniausia prasideda dar nenutinkavus sienų:

 

 Pasiruošimas. 

  Elektros įrangos montavimas dažniausiai prasideda dar nenutinkavus sienų. Pirmiausia yra išvedžiojami elelktros kabeliai, išgręžiamos ertmės montavimo dėžutėms. Ertmės montavimo dėžutėms turėtų būti pakankamai laisvos, kadangi tiksliai, naudojant gulsčiuką, jos sumontuojamos tik tinkuojant sienas. Labai svarbu pasirinikti tinkamas instaliacines dėžutes, žinoti į ką reiktų atkreipti dėmesį jas renkantis. Paprasčiausios ir pigiausios dėžutės ne visada yra tesingiausias variantas. Dažnai tokios dėžutės negarantuoja greito ir kokybiško gaminio sumonatvimo. Geriausia rinktis tas, kurios palengvins elektriko darbą (tiek prieš montavimą, tiek montavimo metu), tos kurios eksploatacijos metu tinke laikysis tvirčiausiai.
 

 

 Instaliacinių dėžučių pasiūla.

 

 

Instaliacinių dėžučių pasiūla parduotuvėse išties didelė, todėl perkant jas reikia žinoti kuo vienos rūšies dėžutės pranašesnės už kitos ir kokios dėžutės reikia būtent Jums. Aptarsiu keletą aspektų, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį, renkantis instaliacines dėžutes.  

1. Dėžutės skersmuo ir gylis.  Siekiant nesukelti papildomų sunkumų elektrikui svarbu pasirinikti pakankamai gilią ir didelę dėžutę. Esant per mažam dėžutės skersmeniui arba gyliui elektrikui problematiška sudėti visus sujungtus kabelius ir dar įtalpinti jungiklio ar lizdo mechanizmą. Atsisakant komutacinių dėžučių, atsiranda poreikis viską komutuoti už jungiklių esančiose dėžutėse. Tam tinkamiausios ir šiuo metu dažniausia naudojamos pagilintos, 60-62mm gylio instaliacinės dėžutės (MD-2);

 

   

Dažniausia komutacijai naudojamos pagilintos dėžutės (pagilinta dėžutė kairėje). Kartais jos jungiamos su paprastomis, jei nereikalinga komutacija kitose dėžutėse.

 

2. Dėžutės sandarumas. Dėžučių sandarumas yra svarbus norint išvengti papildomo darbo po sienų tinkavimo. Jei dėžutės šonai nėra sandarūs (nėra uždaryti sienelėmis dėžučių jungimosi vietose), tinkavimo metu į dežutes prasiskverčia nemažas kiekis tinko, kurį vėliau reikia kruopščiai išvalyti;  

 

 

 

   

PVZ.kairėje - isntaliacinė dėžutė su atviromis jungimosi vietomis, dešinėje - dėžutė su uždaromis jungimosi vietomis.

 

 

  

   Nekokybiškų - atviromis ertmėmis - dėžučių montavimo nepatogumo pavyzdys matomas nuotraukoje (per neuždarytas mont.dėžutės ertmes į vidų įbėgusi tinko masė, kurią reiks išvalyt).

 

 Dėžutė konstrukciškai nepakankamai tvirtai įsikabina į tinką (nepakankamas fiksacinių juostų turėjimas);   

Kairėje - instaliacinė dėžutė su 1 tvirtinimo tinke juosta, dešinėje - UAB "Liregus" dėžutė su 2 tvirtinimo juostomis. 

 

3. Dėžutės konstrukcijos tvirtumas. Nuo dėžutės konstrukcijos tvirtumo priklauso, kaip tvirtai ji įsikabina į tinką. Dėžutės konstrukcijos tvirtumui naudojamos tvirtinimo tinke juostos. Dėžutės su viena tvirtinimo juosta yra mažiau tvirtos ir į tinką įsikabina silpniau, dėžutės su dviem tvirinimo tinke jusotomis įsikabina tvirčiau;

4. Dėžutės tvirtinimosi tinke taškai. Dėžutėje esantys tvirtinimosi taške gali būti 2 arba 4. Jei dėžutė tinke bus sumontuota šiek tiek kreivai, esant keturiems tvirtinimosi taškams bus galima tiksliau sumontuoti joje elektros gaminio (rozetės, jungiklio) mechanizmą tinkamai. Esant dviems tvirtinimosi taškams įmontuoti gaminį į dėžutę yra problematiškiau, o esant kreivai įmontuotai dėžutei galimas netikslus ir elektros gaminio sumontavimas joje. Todėl rekomenduojame rinktis instaliacines dėžutes su keturiais tvirtinimosi taškais.    

 

 

 

Kairėje instaliacinės dėžutės su 4 tvirtinimo taškais, UAB "Liregus" gaminiai. Kitų gamintojų dėžutės nuotraukoje su 2: Kaiser (juoda), Simet SA (oranžinė), Protec (juoda dešinėje).
  

Montažas.

Elektros įrangos montavimo sėkmė pirmiausia priklauso nuo sienų į kurias, ant kurių jie bus montuojami. Nepakankamai kokybiškas sienų nutinkavimas/glaistymas/ dažymas gali sukelti problemų ir pareikalauti papildomo darbo ir išlaidų. Ruošiant sienas reikai atkreipti dėmesį į keletą dalykų:  

-Dėžutė sienoje turi būti aptinkuota (paslėpta instaliacinės dėžutės briauna). Kitu atveju atsriras problema montuojant gaminį (elektors jungiklį, rozetę ir pan.), jis nepriglus prie sienos.

 

   

  Paslėptas tinke istaliacinės dėžutės kraštelis. Dėžutė sumontuota teisingai (dėžutėje 4 tvirtinimo taškai).

 

 

- Aplink instaliacines dėžutes esantys nelygumai niekur nedings ir sumontavus jungiklį, o dar papildomai išryškės. Todėl patariame atidžiai apžiūrėti, ar jungiklių vietos nutinkuotos tolygiai, be jokių „ertmių“ ar pan. Jei montuojamiems elektros jungikliams naudosite daugiavietį jungiklių rėmelį dar labai svarbu -  sienos vertikalumas/ lygumas. Visas rėmelio plotas turi priglusti prie sienos nespaudžiant, netempiant ar nedarant panašių veiksmų. Užtraukus rėmelį pertempiant jį atsiranda tikimybė, kad laikui bėgant šis nuo įtampos skils, ar net sugadins pačio jungiklio kontaktinę dalį, ko pasekoje jungiklis nebefunkcionuos;  Jei tinkavimo metu, instaliacinės dėžutės buvo sujungtos tarpusavyje netiksliai, ir buvo neišlaikytas „tarpcentrinis“ matmuo – atsiras problema ne tik sumontuoti eilę gaminių, bet ir užtikrinti pačio gaminio sklandų darbą. Užspaustas iš šono, rėmeliu, jungiklio klavišas nuolat strigs, o vėliau - greičiausia, suges.    

 

 

 

 

 Netinkamai išlaikyto tarpcentrinio matmens pavyzdys - pirmasis iš viršaus gaminys atsitraukęs nuo antrojo.  (Šiuo atveju rėmelio tiesiog nepavyks sumontuoti, o klavišai netilps) .

 

 

Jungiklio montavimas.  

SVARBU! Prieš montuojant jungiklio mechanizmą, patalpoje būtina išjungti elektrą.

 

  Pirmiausia montuojant jungiklį reikia nuimti išorinį apvalkalą nuo potinkinėje įtaiso dėžutėje esančio trigyslio laido. Tam naudojami specialūs izoliacijos nuėmimo įrankiai (replės, peilis arba kt.). Apvalkalą nuėmus, reikia pasirūpinti, kad 3 laidų (neutraliojo, fazės ir įžeminimo) ilgis neviršytų 10 cm. Tada nuo šių 3 laidų galiukų reikia nuvalyti izoliaciją (tai daroma atsižvelgiant į jungiklio gamintojo siūlomus parametrus. Dažniausia rekomenduojamas nuvalymo dydis būna tarp 11-16mm). Laido nuvalymo ilgis labai svarbus kištukiniuose lizduose, kadangi nuvalius daugiau nei rekomenduojama, rizikuojate užspausti fazinius lizdo kontaktus, ko pasekoje elektros šakutė tiesiog nelys į kištukinį lizdą. Kokį laido ilgį  nuvalyti Jums aiškiai nurodys skaičius jungiklio mechanizmo pagrinde-nugarėlėje (arba atitinkamas piešinukas).

  Svarbu tiksliai nustatyti, kuris laidas yra fazinis (juo teka srovė), kuris yra neutralusis („nulinis") ir kuris - įžeminimo. Žymiai lengviau tai atlikti naudojantis šiuolaikiniais jėgos kabeliais - jie turi aiškią spalvinę laidų žymėjimo sistemą: "nulinis" laidas apvilktas mėlynu izoliaciniu apvalkalu, fazinis laidas - rudas arba juodas, apsauginis įžeminimo laidas visada yra žaliai geltonos spalvos. Senuose "tarybiniuose" laiduose atskirti fazinį laidą nuo "nulinio" galima įtampos matuokliu (pavyzdžiui, indikatoriumi - atsuktuvu su lempute), prieš tai įjungus  į elektros srovę. Įsiminkite arba pažymėkite juos.

 Fazinis laidas prijungiamas prie jungiklio įtaiso per atitinkamą gnybtą varžteliu (priklausomai nuo modelio ir gamintojo, gnybtas, skirtas faziniam laidui, gali būti pažymėtas raide L arba strėlyte, nukreipta išorėn). Savo ruožtu, neutralusis mėlynas laidas įstatomas į jam skirtą gnybtą (N raidė arba strėlytė, nukreipta vidun). Laidą reikia patikimai prisukti arba prispausti suspaudikliu, bet ne per stipriai, kad nesulaužytumėte gyslos ir nepersuktumėte sraigtų.

  Gaminį reikis jungti kaip nurodyta schemoje ir ant jungiklio pagrindo - nugarėlės. Nereikalingi laidai (jei to reikia) sujungiami suktukais arba izoliuojami.

 

 

 

 Laidų jungimai gali būti atlikti ir pagilintose instaliacinėse dėžutėse, nemontuojant papildomai paskirstymo dėžučių palubėje). Laidai jungiami specialiomis jungėmis- suktukais.

 

  Jei gaminys funkcionuoja gerai, tada jau galima jį montuoti sienoje. Rekomenduojame prieš montuojant jungiklį sienoje nusipiešti, pasižymėti gulsčiuko parodymus arba prisukinėjant jungiklį kartu rankoje laikyti ir gulsčiuką.

 

  

    

 Jungiklio mechanizmo priveržimas naudojant gulsčiuką.

 

  Svarbu neperveržti medsraigčių. Juos reikia veržti tol, kol gaminio atrama nepradėjo deformuotis (nuo veržimo). Patariame gaminį priveržti ne tik instaliacinės dėžutės medsraigčiais, bet ir pačio gaminio spyriais, nenaudoti medsraigčių su iškilia galvute, o naudoti tik medsraigčius su įleidžiama galvute (3x16 arba 3x19 DIN7982C)

  Jei gaiminiai montuojami daugiaviečiuose rėmeliuose, negali būti tarpų tarp kiekvieno gaminio atramų. Jie arba susiveda vienas prie kito, arba vienas į kitą. Sumontavus kiekvieną gaminį, pasitikrinkite gulsčiuku, ar jie yra reikiamame lygyje, ir ar vienoje linijoje.

 

 

 

 Jungiklio mechanizmai sumontuoti sienoje (atramos sujungtos viena prie kitos).

 

Galutinė apdaila.

   Sumontavus mechanizmus į sieną, veržiant medsraigčius (3x16 arba 3x19), neišlenkite metalinės tvirtinimo atramos, uždėkite rėmelį, jį prispauskite spaudikliu (jei toks numatytas gaminio konstrukcijoje). Patikrinkite, ar jungiklis funkcionuoja ir nėra perspaustas, ar sumontuotas per giliai. Jei viskas tvarkoje, uždėkite klavišus/dangtelius. Pajunginėkite, ir patikrinkite ar jungiklis veikia nestrigdamas, ar klavišai junginėjasi pakankamai laisvai. Jei to nėra, tikrinkite išcentrinius matmenis ir lygiagretumą (kiekvieno jungiklio mechanizmas turi būti vienoje linijoje, tiek horizontaliai tiek vertikaliai).

 


 Tikimės, kad mūsų gaminiai Jums tarnaus ilgai, bus patogūs, ir funkcionalūs.

 Andrius Zabalevičius, Liregus UAB

 

   

 

   Tobulėjame, ir siekiame geriausio!

Siužetas apie mūsų gaminius "Statybų TV" laidoje: