Kategorija

Instaliacijos planavimas lauke

Lauke elektra instaliuojama dviem būdais: atviruoju ir paslėptuoju. Atviroji instaliacija gali būti atlikta ant trosų ir lynų. Šis būdas dažniausiai naudojamas tiesiant įvadus į pastatus, nes yra pigesnis ir ekonomiškesnis. Jeigu atvirąją instaliaciją naudosite ir kiemo elementams bei kitiems lauko įrenginiams apšviesti, žinokite, kad aplinkai tai nesuteiks estetinio vaizdo. Kai lauko elektros įrenginiai yra stacionarūs ir nežadate keisti jų montavimo vietos, jiems elektros energija tiekiama kabelius tiesiant po žeme, o jeigu kilnojami – lanksčiais kabeliais žemės paviršiumi. Labai svarbu visus lauko elektros įrenginius apsaugoti nuo trumpųjų jungimų bei perkrovų automatiniais jungikliais ir įžeminti. Būtina naudoti tik didesnius negu 16A srovės kištukinius lizdus kurių apsaugos nuo drėgmės laipsnis yra IP44 (ar didesnis), kitus lauko instaliacijai skirtus elementus.

 

 

 

 


Tiesiant įvadą atvirąja instaliacija oro linija, naudojami izoliuoti laidai ar kabeliai su apvalkalu, kuris apsaugo nuo įvairių atmosferos poveikių (ultravioletinių spindulių, drėgmės ir kt.).


Tiesimui po žeme naudojami specialūs kabeliai. Prieš kasant tranšėją, pirmiausia jos vieta pažymima visu ilgio perimetru laikantis šių apsauginių zonų: nuo pastatų bei kitų statinių pamatų ir medžių kamienų atstumas turi būti ne mažiau kaip 2 m, nuo krūmų – 0,75 m. Po to tinkamai paruošiami kabelio gyslų galai, kabelis įveriamas į nedegų plastikinį vamzdį ir ištiesiamas tranšėjos perimetro ilgiu pažymėtoje vietoje tokiu atstumu, kad netrukdytų mesti žemes kasant tranšėją. Jos gylis turi būti 0,8 m (jeigu žemė ariamoji – 1,1 m), o plotis – 0,3-0,4 m. Iš tranšėjos pašalinami stambūs žemės gabalai, dugnas išlyginamas bei padengiamas be jokių priemaišų 10 cm smėlio ar smulkios žemės sluoksniu ir vėl išlyginamas. Paskui klojamas kabelis nedegiame plastikiniame vamzdyje ir pilamas 10 cm švaraus smėlio arba susmulkintos žemės sluoksnis. 30 cm nuo tranšėjos krašto, ilgio perimetru, ištiesiama įspėjanti juosta su užrašu „Kabelis“, tada tranšėja užkasama ir sulyginama sulig žemės paviršiumi.

 

 

Drėgnose patalpose naudojamų elektros instaliacijos gaminių IP reikšmės:

 

Pirmasis rodo, kiek lizdas apsaugotas nuo kietųjų dalelių patekimo:

0 - apsaugos nėra;
1 - nuo 50 mm dydžio;
2 - nuo 12 mm dydžio;
3 - nuo 2,5 mm dydžio;
4 - nuo 1 mm dydžio;
5 - apsauga nuo dulkių;
6 - visiška apsauga nuo dulkių.

 

Antrasis rodo apsaugą nuo vandens:
0 - apsaugos nėra;
1 - nuo vertikaliai krentančių lašų;
2 - nuo vandens lašų, krentančių 15° kampu;
3 - nuo 60°kampu krentančių purslų;
4 - nuo purslų;
5 - nuo vandens srovės;
6 - nuo stiprios vandes srovės;
7 - nuo laikino panardinimo į vandenį;
8 - nuo ilgalaikio panardinimo į vandenį.