Kategorija

Apie kompiuterinius kabelius, trumpai ir aiškiai

Kas yra CAT5e kabelis? CAT5e (5 kategorija), taip pat žinomas kaip Category 5e arba Category 5 Enhanced, yra tinklo kabelio standartas, ratifikuotas 1999 metais. CAT5e siūlo žymiai geresnį našumą, palyginti su senuoju CAT5 standartu, įskaitant iki 10 kartų didesnį greitį ir žymiai didesnę galimybę įveikti atstumus. CAT5e kabeliai paprastai yra 24 vytų porų laidai, galintys palaikyti 1Gbps greitį iki 100m. atstume.
Kas yra CAT6 kabelis? CAT6 (6 kategorija), pasirodė tik praėjus keleriems metams po CAT5e. CAT6 yra standartizuotas vytų porų kabelis, skirtas tinklams, suderinamas su CAT5/5e ir CAT3 kabelių standartais.
Kaip ir CAT5e, CAT6 kabeliai palaiko Gigabit Ethernet segmentus iki 100 m, tačiau juos taip pat galima naudoti 10 gigabitų tinkluose (ribotu atstumu). Šio amžiaus pradžioje CAT5e paprastai veikė tik darbo vietose, o CAT6 buvo naudojama kaip pagrindinė infrastruktūra nuo maršrutizatoriaus iki įrenginių. Liregus gamyboje naudoja CAT6 kompiuterinius lizdus (visose serijose).
 

Taigi, koks vistik yra didžiausias Cat6 kabelio pralaidumas? Perkant tinklo kabelį namams/biurams, pats pirmasis klausimas, kuris ateina į galvą, yra žinoti maksimalų pralaidumą. Jei perkate Cat6 kabelį, būtina žinoti didžiausią Cat6 kabelio pralaidumą. Taigi, Cat6 eterneto kabelis palaiko duomenų perdavimą 10 Gbps greičiu iki 55 metrų (kabelio ilgis), ir vėliau sumažėja iki 1 Gbps, jei kabelio ilgis padidėja iki 100 metrų.

Remiantis TIA (Telekomunikacijų pramonės asociacija), pirkėjas gali tikėtis, kad cat6 kabelis užtikrins maksimalų 1 Gbps greitį ir 550 MHz veikimo dažnį (TIA sukūrė šiuos standartus, kad gamintojai ir klientai turėtų aiškų supratimą, kokių galimybių tikėtis iš Cat6 kabelio).
 
Techninis Cat 6 ir Cat 6A kabelio palyginimas:
Panašumai:
1. Palaiko 10/100/1000 Mbp/s (megabitų per sekundę) greitį iki 100 metrų;
2. Pagaminta iš aštuonių varinių laidininkų, susuktų į keturias poras;
3. Atitinka TIA 568A arba B spalvų kodo specifikacijas;
4. Gali būti skirtingų spalvų, kad atskirti skirtingus įrengimo poreikius (pvz. kompiuteriai, serveriai ir pan.);
5. Neekranuoti arba ekranuoti.
Skirtumai:
1. Cat6A kabelis pagamintas laikantis griežtesnių leistinų nuokrypių nei Cat6. Tai reiškia, kad variniai laidininkai yra tvirtesni. Tam reikalingos aukštesnės specifikacijos patch panelės, sieniniai lizdai ir RJ45 jungtys.
2. Cat6A greitis yra ne mažesnis kaip 500 MHz. Tai leidžia pasiekti10 Gbp/s (gigabitų per sekundę) net iki 100 metrų atstumuose. Cat6 maksimalus greitis yra 250 MHz., todėl šis idealiomis sąlygomis palaiko maksimaliai tik 10 Gbp/s iki 55 metrų atstumuose.
3. Cat6A kabelis dažnai naudoja storesnius varinius laidininkus ir plastiko apvalkalus. Tai kažkiek apsunkina montavimą ir aišku  padidina kainą.

Reikalavimai įrangai:
Kabelių reikalavimus dažnai lemia įranga, kuri yra sumontuota arba bus įdiegta artimiausiu metu. 99% visos tinklo įrangos palaikys Ethernet duomenų kabelių spartą nuo 10 Mbp/s iki 1 Gbp/s (1000 Mbp/s). Įvertinus savo dabartinę įrangą atsakykite sau:
  • Ar kuriai nors jūsų įrangai reikalingas ar net jau dabar palaikomas 10Gbp/s (10 000 Mbp/s)?
  • Ar planuojate atnaujinti savo įrangą, kad palaikytumėte šį, didesnį greitį?

Jei atsakymas yra „taip“, turėtumėte naudoti Cat6A kabelius. Tačiau dažniausiai atsakymas yra „ne“. Šiuo atveju Cat6A greičio kabelis jums neduos jokios naudos, tačiau tikrai kainuos daugiau.


Kaina ir montavimo paprastumas:
Cat6A kabelio montavimas labai skiriasi nuo Cat6 kabelio įrengimo kainos. Montuojant Cat6A kabelį norint pasiekti 10 Gbp/s spartą, sąnaudų padidėjimas kyla ne tik dėl naudojamų kabelių. Papildomos išlaidos atsiranda dėl didesnio našumo jungčių ir papildomos tinklo įrangos poreikio. Vienos tinklo infrastruktūros dalies, pvz., kabelio, negalima atnaujinti pagal Cat6A specifikaciją ir užtikrinti didesnį greitį. Tokią pat specifikaciją turi atitikti visa tinklo infrastruktūra (kabeliai, jungtys, maršrutizatoriai ir pan).
Montavimo kaina padidėja naudojant Cat6A kabelį darbo požiūriu. Cat6A kabelis yra sunkesnis nei Cat6 ir mažiau lankstus. Norint tinkamai ir kokybiškai įsirengti tinklą reikia skirti daugiau dėmesio detalėms. Tačiau jei neturite žinių, kaip tinkamai įdiegti Cat6A kabelius, rekomenduojame ieškoti sertifikuoto tinklo kabelių rangovo.

 
Svarstymai apie atsinaujinimą, tinklo įrengimą
Yra du pagrindiniai atvejai, kai Cat6A kabelis yra geresnis, ir tinkamesnis Jums, nei Cat6:
    1. Planuojate pereiti prie 10 Gbp/s greičio (ypač jei turėsite ilgus atstumus);
    2. Montuojate kabelį ten, kur būtų brangu arba neįmanoma pakartotinai paleisti aukštesnės specifikacijos kabelį (net ir netolimoje ateityje).
Nepamirškite, kad Cat6 greičio kabelis taip pat palaiko 10 Gbp/s. Vienintelis sąlyga yra ta, kad „Cat6“ laidas palaikys tokį greitį tik iki 55 metrų atstumo. 
 
Įvairios Ethernet kategorijos:
Kabelių skirtumai atsitiktiniam vartotojui gali būti nematomi. Tačiau kiekviena nauja karta pristato naujas vario poras su griežtesniu supynimu ir sudėtingesniu apvalkalu. Daugelis ankstesnių kartų kabelių paseno...
 
Kas yra Cat7 kategorija? Cat7 taip pat gali palaikyti 10 Gbps, tačiau laboratoriniai tyrimai sėkmingai parodė, kad jis gali perduoti iki 40 Gb 50 metrų atstumu ir net 100 Gb 15 metrų atstumu. Naujesnis „F klasės“ kabelis gali palaikyti iki 600 Mhz dažnius. Tačiau Cat7 nebuvo patvirtintas kaip telekomunikacijų kabelių standartas.
 
Cat8 kategorija? Cat8 kabelis vis dar kuriamas ir dar neratifikuotas. Pagal 2016m. eterneto aljanso planą, jis galės palaikyti 25 GB ir 40 GB spartą, Cat8 galės palaikyti ir dar didesnį perdavimo greitį (iki 30 metrų atstumu). 

 

 Andrius Zabalevicius, UAB "Liregus"

2022.04