Kategorija
Mums įprasta, kad prieš 20-30 metų atsimename kištukinius lizdus (rozetes) be jokio įžeminimo:
Tuomet butuose dažniausia buvo išvedžioti 2-gysliai aliumininiai laidai, viename kambaryje turėjome 1 jungiklį ir 1 kištukinį lizdą. Apie įžeminimą ir saugumą tuo metu negalvojome, o ir el.prietaisai namuose buvo tik šaldytuvas, televizorius, lygintuvas...
Kas gi yra įžeminimas? Apsauginis įžeminimas tai pasyviųjų elektros įrenginio dalių įžeminimas žmonėms apsaugoti nuo pavojingo elektros srovės poveikio.
Šiais laikais visi neapsieiname be mobilaus telefono, dažniausia kiekviename kambaryje turime po televizorių ar kompiuterį. Virtuvėse pluša indaplovės, voniose skalbyklės ar džiovyklės. Apie vieną kištukinį lizdą kambaryje jau nebegalvojame, o skaičiuojame, susimontuoti 4-5 ar net daugiau lizdų.
Nemažai prietaisų yra su metaliniais korpusais. Būtent todėl, kartais, ranka prisilietus prie skalbyklės ar šaldytuvo pajaujaučiame elektros iškrovą, ar nuolatinį srovės kutenimą. Dėl pakankamai nemažo kiekio nenokybiškos, ar jau pasenusios prietaisų izoliacijos gali atsirasti ir gyvybei pavojingų dalykų. Nors net ir pakankamai paprasto prietaiso įtampa yra palyginti didelė, tačiau srovė paprastai siekia tik 1mA. Senstant prietaisui srovė nuolat didėja. Todėl butuose būtina įrengti įžeminimą, t.y. nuleisti elektros krūvį į žemę, prijungiant prietaiso korpusą prie trečio įvado laido (žemės). Paprastai šio laido izoliacija geltonai žaliai dryžuotos spalvos. Sertifikuotuose kištukiniuose lizduose (rozetėse) šis laidas būna prijungtas prie el. rozečių vidurinio kontakto. Šis laidas įvadinėse spintose sujungiamas su elektros spintos korpusu ir "nulio" laidu bei (retai pasitaikantis idealus atvejis) su įžeminimo kontūru: metalinėmis juostomis ir vamzdžių konstrukcijomis, įkastomis į žemę.
Senos statybos namuose įžeminimas buvo įrengiamas tik virtuvėse, kuriose standartiškai buvo numatytos elektros viryklės. Naujai pastatytuose namuose įžeminimas dažniausia būna kiekviename kištukiniame lizde (rozetėje), to reikalauja ir elekrosaugą prižiūrinčios organizacijos, elektrosaugą namuose reglamentuoja "Elektros įrenginių įrengimo bendrosios taisyklės".
Bet kokiu atveju, pasirenkant kištukinius lizdus su įžeminimu ar be, nepamirškite įsitikinti, jog namuose turėsite kur šį laidą pajungti. Įsigyjant būstą apie tai reikėtų pasiteirauti būsto pardavėjo.
Saugaus Jums kištukinių lizdų naudojimo!
Andrius Zabalevičius, UAB "Liregus"