Kategorija

Garso-vaizdo pajungimo lizdai

 * Kam reikalingi galsiakalbių pajungimo lizdai IGL-2-01 E/*, IGL-4-01 E/*,  IGL-001-01,  IGL-002-01 A/*?

 

 

Garsiakalbių pajungimo lizdas ypač reikalingas naujuose namuose ar butuose įsirengiant namų kino ar "protingo" namo sistemą. Visi garsiakalbių pajungimo kabeliai yra statybų ar remonto metu paslepiami sienose (aišku numačius sistemos ir garsiakalbių stovėjimo vietą iš anksto). Iš sienos išvesti laidai sujungiami su garsiakalbių pajungimo lizdais IGL (prilituojant, ar priveržiant garsiakalbių pajung. kabelį su spec. plokštelėmis esančiomis lizde). Vėliau šiuo lizdu galima pajungti Jūsų garsiakabius. ALFA serijos lizdai yra universalūs, garsiakalbių kabelius galima jungti tiesiai prie lizdo IGL-001-01 ir IGL-002-01, arba per "bananinius" lizdus. Epsilon serijoje, garsiakalbius pajungsite tik kabeliu, pasinaudoję spyruokliniais kontaktais (vidinė lizdo pusė, kabelį priveržia sraigtais).

 

 

* Kam reikalingi IGSL-001-01 ir IGSL-002-01 lizdai (serija ALFA)?

  

Šie lizdai yra skirti pajungti žemo dažnio garsiakalbius namų kino sistemose, tiek mono, tiek stereo režimais. Taip pat šiuos lizdus galima naudoti pajungti vaizdo stebėjimo kameras, išvesti vaizdo ir garso signalus iš vieno šaltinio (tarkim DVD, VHS grotuvo) į kitą patalpą  (virtuvę, miegamąjį ar pan.).

 

 

* Epsilon serijoje, siūlome apdailas, su keystone tipo laikikliais (visiems lizdams, kurie montuojasi "keystone" principu). Šiuo atveju, galima susimontuoti USB, HDMI, RCA, TV modulius.

 

 

 

* Ateities jungtys AV pajungimui namuose - HDMI. Kaip vyksta HDMI evoliucija?

     

 

 

2002 metais stambiausieji buitinės technikos gamintojai Hitachi, Philips, Sony, Toshiba ir kiti, pasiūlė naujos sąsajos tipą - High-Definition Multimedia Interface (HDMI). Ji tapo pirmąja pilnai skaitmenine sąsaja, skirta nesuspausto garso ir vaizdo srautų perdavimui. Be to, HDMI yra suderinama su senesne DVI sąsaja, perduodančia tik skaitmeninį vaizdą. HDMI sąsaja yra nuolat tobulinama. Šiuo metu jau yra kelios jos versijos. HDMI 1.0 versija atsirado dar 2002 metais. Naujausia - HDMI 1.3, buvo patvirtinta 2006 metų birželio mėnesį. Visos HDMI versijos naudoja tas pačias įrenginio specifikacijas ir tokį pat kabelį, tačiau skiriasi padidėjusiu duomenų perdavimo greičiu ir perduodamos informacijos tipu. Pvz. HDMI 1.0 sąsajos maksimalus duomenų perdavimo greitis siekia 4,9 Gbit/s, o HDMI 1.3 – jau 10 Gbit/s. 

 

 

* Trumpas HDMI sąsajos versijų aprašymas (teksto originalo šaltinis: www.thg.ru):

 

HDMI 1.0 - 12/2002

 • Skaitmeninio garso ir vaizdo srautai yra perduodami vienų kabeliu. Maksimalus duomenų pralaidumo greitis - iki 4,9 Gbit/s.
 • Palaikoma iki 165 megapikselių per sekundę (1080p @ 60 Hz arba UXGA) vaizdo srauto sparta ir 192 kHz/24 bitų 8-kanalų garsas.

HDMI 1.1 - 05/2004

 • Įdiegta DVD Audio duomenų apsaugos nuo kopijavimo funkcija.

HDMI 1.2 - 08/2005

 • Įdiegtas Super Audio CD formato palaikymas.
 • Įdiegtas HDMI Type A sąsajos tipas skirtas personalinio kompiuterio, kaip signalo šaltinio, naudojimui.
 • Signalo šaltiniui (personaliniam kompiuteriui) suteikta galimybė naudoti "gimtąjį" spalvų formatą - RGB, tačiau išlikęs ir YCbCr formato palaikymas.
 • Įdiegtas signalo šaltinių, naudojančių žemą elektros įtampą, palaikymas.

HDMI 1.3 - 06/2006

 • Vaizdo ir garso duomenų perdavimo greitis padidintas iki 10,2 Gbit/s.
 • Pagerintas spalvų atkūrimas, įskaitant spalvų "gylį" 30, 36 ir 48 bitų (RGB arba YCbCr).
 • Įdiegtas xvYCC spalvų paletės standarto palaikymas.
 • Įdiegta automatinė garso takelio sinchronizavimo funkcija.
 • Įdiegta Dolby TrueHD ir DTS-HD (šie formatai yra naudojami HD DVD ir Blu-ray diskuose) srautų perdavimo į išorinį stiprintuvą / resiverį funkcija.
 • Patvirtinta nauja mini jungtis, skirta nedidelių (pvz. vaizdo kameros) įrenginių prijungimui.

HDMI 1.4 - 06/2009 

HDMI 2.0 - 09/2013

 • Vaizdo ir garso duomenų perdavimo greitis padidintas iki 18.0 Gbit/s 

HDMI 2.0a 04/2015,

HDMI 2.0b 03/2019

 • HDMI 2.0b dalinai palaiko HDR10 standartą ir  CTA-861.3 specifikacijas.
 •  12/ 2016 papildytas HDR Video transportavimas papildant HDMI 2.0b (CTA-861-G) specifikaciją, kuri išplėčia statinę metainformaciją papildant  Hybrid Log-Gamma (HLG).

HDMI 2.1 - 11/2017

 • Support for higher resolutions and higher refresh rates, including 4K 120 Hz and 8K 120 Hz. HDMI 2.1 also introduces a new HDMI cable category called Ultra High Speed (referred to as 48G during development), which certifies cables at the new higher speeds that these formats require. Ultra High Speed HDMI cables are backwards compatible with older HDMI devices, and older cables are compatible with new HDMI 2.1 devices, though the full 48 Gbit/s bandwidth is not possible without the new cables.

 

 

Palaikomi garso formatai:

 • "Suspaustas" garsas: Dolby Digital, DTS ir t.t..
 • Daugiakanalis garsas: SACD, DVD Audio.
 • "Nesuspaustas" garsas (PCM): iki 8 kanalų 192 kHz esant 24 bitams.
 • "Suspaustas" garsas be kokybės praradimo: Dolby TrueHD ir DTS-HD Master Audio ir kt.

Duomenų apsauga (HDCP)


HDMI sąsajai buvo sukurta ir įdiegta skaitmeninių duomenų apsaugos schema - High-Bandwidth Digital Content Protection (HDCP). Ši technologija buvo sukurta kompanijos Intel ir kelių kitų kompanijų pastangomis, ir yra skirta kovai su piratavimu. HDCP technologija turi būti įdiegta HD-imtuvuose, grotuvuose/vaizdo grotuvuose/DVD/ HD-DVD/Blu-ray, naudojančiuose HDMI sąsają.

 

HDMI resiveriai (receiver)

 

Šiuolaikiniuose resiveriuose, kaip taisyklė, jau yra įdiegtos HDMI įėjimo/išėjimo sąsajos bei palaikomos žemiau išvardintos funkcijos:

Daugiakanalis vaizdas ir garsas - HDMI resiveris suteikia galimybę vienu kabeliu prijungti garso/vaizdo duomenų siųstuvą (HD diskų grotuvą arba HDTV imtuvą) prie įėjimo jungties, o antru HDMI kabeliu – HDTV televizorių prie išėjimo jungties. Tokiu būdų resiveris vaizdo duomenis iš HD diskų grotuvo/ HDTV imtuvo perduos tiesiogiai į HDTV televizorių, o daugiakanalį garso srautą perduos į stiprintuvą, o iš ten, į prijungtas akustinės sistemas (kolonėles). Jeigu Jūsų vaizdo/garso-resiveris neturi HDMI sąsajos, tai skaitmeninio garso perdavimui iš grotuvo į resiverį, Jums teks naudoti atskirą šviesolaidinį arba koaksialinį kabelį. Garso kokybės atžvilgiu skirtumo tarp koaksialinio, šviesolaidinio ar HDMI perduodamo garso nėra, tiesiog vieno HDMI kabelio naudojimas palengvina visos sistemos sujungimą. Turint tik vieną signalo šaltinį tokios konfigūracijos privalumai nėra tokie akivaizdūs, tačiau laikui bėgant, Jums prijungus kitus įrenginius (signalo šaltinius), naudojančius HDMI sąsają, privalumai taps vis akivaizdesni.

 

HDMI komutacija - Daugelyje HDMI resiverių yra įdiegtos dvi, trys ar daugiau HDMI jungčių, suteikiančių galimybę prijungti kelis HDMI-garso/vaizdo signalo šaltinius. Tuo tarpu HDTV- ekranas (televizorius) yra prijungiamas tik vienu HDMI kabeliu. Be to, perjungti srautus iš kelių prijungtų HDMI šaltinių yra ženkliai patogiau naudojant nuotolinio valdymo pultelį, nei kiekvieną kartą perjungti laidus pačiame televizoriuje arba HD duomenų šaltinyje.

 

Deinterlacing - Vaizdo duomenų modifikavimas iš analoginio į skaitmeninį formatą - Ankstesnėse modeliuose HDMI resiveriai palikdavo skaitmeninį arba analoginį signalą tokį, koks jis buvo gautas. Būtent todėl tekdavo HDTV televizorių prijungti ne tik skaitmenine, bet ir analogine sąsaja. Daugelis šiuolaikinių HDMI resiverių jau geba modifikuoti gautą analoginį garso/vaizdo signalą (pvz. gautą iš kompozitinės arba S-Video sąsajų) į skaitmeninį ir tai suteikia galimybę signalą į televizorių perduoti naudojant tik vieną HDMI kabelį. Be to, šiuolaikiniai resiveriai pajėgūs su vaizdo signalu atlikti "deinterlacing" funkciją (iš 480i į 480p). Ši funkcija yra labai naudinga, nes daugelis senesniųjų HDTV-televizorių nepalaiko per HDMI sąsają gaunamo 480i signalo atkūrimo. Kai kurie šiuolaikiniai resiveriai sugeba perkoduoti 480i vaizdo signalą į 720p, 1080i arba 1080p, tai ženkliai pagerina transliuojamo vaizdo kokybę, ypač iš senesnių grotuvų, norint jį atvaizduoti naujausiuose HDTV-televizoriuose.

Wikipedia:
Deinterlacing — puskadrių šalinimo sistema, kuomet esant tarpeilutinei sklaidai, iš dviejų puskadrių (TV analoginis signalas perduodamas puskadriais) vykdomas vieno kadro sukūrimo procesas tolimesniam jo atvaizdavimui ekrane su progresyvia skleistine (kompiuterinis monitorius, LCD televizorius ir t.t).

 

Suderinamumas HD-DVD/Blu-Ray


Labai svarbus HDMI sąsajos ypatumas yra tai, kad HD-DVD ir Blu-ray grotuvai transliuoja aukštos raiškos (1080p) vaizdą tik per HDMI sąsają. Toks žingsnis buvo žengtas siekiant kovoti su piratavimu. Palyginus su kitom sąsajom, aukštos raiškos (1080p) vaizdo transliacijai per HDMI yra privaloma HDCP duomenų apsaugos funkcija. Naudojant bet kokią kitą sąsają, pvz. komponentinę, vaizdo signalo kokybė bus dirbtinai pabloginta iki DVD kokybės ar net blogesnės.

Aukštas HDMI 1.3 sąsajos duomenų pralaidumas labai pravers naujausioms technologijoms, kurios yra naudojamos HD-DVD/Blu-ray grotuvuose (pvz. perduodamo vaizdo "gylis" siekia 69 milijardo atspalvių (30-36 bitų)), jų pilnaverčiam išnaudojimui. HDMI 1.2 sąsaja gali transliuoti vaizdą naudojant tik 16,7 milijonų atspalvių (24 bitų "gylis"). Be to, HDMI 1.3 palaiko naujos kartos garso formatus Dolby TrueHD ir DTS HD Master Audio, kurie naudoja srauto „suspaudimo“ be kokybės praradimo, esant aštuoniems garso kanalams (96 kHz, 24 bitų, iki 18 Mbitų/s), technologiją.

Laikui bėgant naujai įdiegiamos funkcijos padidina naudojimosi namų kino teatru malonumą, tačiau yra HDMI funkcijos, kurios vis dar nėra labai aiškios. Panagrinėkime vaizdo įrašymą: duomeyis per HDMI sąsają yra transliuojami nesuspaustu formatu, o pagrindinė HDCP funkcijos užduotis yra "nesuspaustų" duomenų apsaugojimas nuo kopijavimo. Todėl šiuo metu įrašyti vaizdą naudojant HDMI sąsają negalima. Nėra aišku, kaip ši problema bus išspręsta ateityje.

  

Pabaiga


Namų kino teatrų sferoje vyksta pastovios permainos. Jau prasidėjo 1080p vaizdo formatų karas tarp HD-DVD ir Blu-Ray, be to, atsiranda šiokia tokia painiava dėl skaitmeninio garso ir vaizdo duomenų perdavimo niuansų naudojant HDMI sąsaja. Tuo tarpu, HDMI sąsaja vis toliau evoliucionuoja. HD signalą keičia 4K, o jį paskui vejasi naujasis 8K ir panašiai. Nežinau kiek spėsime vytis, tačiau evoliucija neišvengiama.

 

* nurodoma serijos gaminio spalva (E/B - Epsilon balta spalva).

Andrius Zabalevičius, UAB "Liregus"