Kategorija

Potinkinės instaliacinės dėžutės

 

 

 Potinkinių instaliacinių dėžučių pasiūla Lietuvoje
 
 
Instaliacinių dėžučių pasiūla parduotuvėse išties didelė, todėl perkant jas reikia žinoti kuo vienos rūšies dėžutės pranašesnės už kitos ir kokios dėžutės reikia būtent Jums. Aptarsiu keletą aspektų, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį, renkantis instaliacines dėžutes.  
1. Dėžutės skersmuo ir gylis.  Siekiant nesukelti papildomų sunkumų elektrikui svarbu pasirinikti pakankamai gilią ir didelę dėžutę. Esant per mažam dėžutės skersmeniui arba gyliui elektrikui problematiška sudėti visus sujungtus kabelius ir dar įtalpinti jungiklio ar lizdo mechanizmą. Atsisakant komutacinių dėžučių, atsiranda poreikis viską komutuoti už jungiklių esančiose dėžutėse. Tam tinkamiausios ir šiuo metu dažniausia naudojamos pagilintos, 60-62mm gylio instaliacinės dėžutės (MD-2);
 
    
Dažniausia komutacijai naudojamos pagilintos dėžutės (pagilinta dėžutė kairėje). Kartais jos jungiamos su paprastomis, jei nereikalinga komutacija kitose dėžutėse.
 
2. Dėžutės sandarumas. Dėžučių sandarumas yra svarbus norint išvengti papildomo darbo po sienų tinkavimo. Jei dėžutės šonai nėra sandarūs (nėra uždaryti sienelėmis dėžučių jungimosi vietose), tinkavimo metu į dežutes prasiskverčia nemažas kiekis tinko, kurį vėliau reikia kruopščiai išvalyti;   
 
 
 
   
PVZ.kairėje - isntaliacinė dėžutė su atviromis jungimosi vietomis, dešinėje - dėžutė su uždaromis jungimosi vietomis.
 
 
   
   Nekokybiškų - atviromis ertmėmis - dėžučių montavimo nepatogumo pavyzdys matomas nuotraukoje (per neuždarytas mont.dėžutės ertmes į vidų įbėgusi tinko masė, kurią reiks išvalyt).
 
 Dėžutė konstrukciškai nepakankamai tvirtai įsikabina į tinką (nepakankamas fiksacinių juostų turėjimas);   
Kairėje - instaliacinė dėžutė su 1 tvirtinimo tinke juosta, dešinėje - UAB "Liregus" dėžutė su 2 tvirtinimo juostomis. 
 
Dėžutės su papildomai 2, susegimo elementais;
Naujausio, 2016m. modelio UAB "Liregus" dėžutė su papildomais susegikliais viršuje ir dėžutės apačioje.
 
 
3. Dėžutės konstrukcijos tvirtumas. Nuo dėžutės konstrukcijos tvirtumo priklauso, kaip tvirtai ji įsikabina į tinką. Dėžutės konstrukcijos tvirtumui naudojamos tvirtinimo tinke juostos. Dėžutės su viena tvirtinimo juosta yra mažiau tvirtos, ir į tinką įsikabina silpniau, dėžutės su dviem tvirinimo tinke jusotomis, įsikabina tvirčiau; 
4. Gaminio tvirtinimo potinkinėje dėžutėje taškai (medsraigčių kiekis).
Dėžutėje esantys tvirtinimosi taškai (medsraigčiai) gali būti 2 arba 4:
-Tarkim, potinkinė instaliacinė dėžutė tinke yra sumontuota šiek tiek kreivai. Esant keturiems tvirtinimo taškams galima lengviau pakoreguoti (ar naudoti keletą, išsirinkus)  elektros gaminio (rozetės, jungiklio) mechanizmą tinkamai/tiesiai.
-Tačiau, jei turime du tvirtinimo taškus,  sumontuoti gaminį į dėžutę tiesiai yra problematiškiau. Tuomet kai tinke instaliacinė dėžutė sumontuota kreivai -  galimas netikslus ir elektros gaminio sumontavimas, to pasekoje, gali tinkamai nesijungti jungiklių klavišai, vizualiai matysis kad gaminys nėra horizontaliai sumontuotas. Rekomenduojame rinktis instaliacines dėžutes su keturiais gaminio mechanizmo tvirtinimosi taškais.    
 
 
 
Kairėje instaliacinės dėžutės su 4 tvirtinimo taškais, UAB "Liregus" gaminiai. Kitų gamintojų dėžutės nuotraukoje su 2: Kaiser (juoda), Simet SA (oranžinė), Protec (juoda dešinėje).
  
 
SVARBU:
Elektros įrangos montavimo sėkmė pirmiausia priklauso nuo sienų į kurias, ant kurių jie bus montuojami. Nepakankamai kokybiškas sienų nutinkavimas/glaistymas/ dažymas gali sukelti problemų ir pareikalauti papildomo darbo ir išlaidų. Ruošiant sienas reikai atkreipti dėmesį į keletą dalykų:  
-Dėžutė sienoje turi būti aptinkuota (paslėpta instaliacinės dėžutės briauna). Kitu atveju atsriras problema montuojant gaminį (elektors jungiklį, rozetę ir pan.), jis nepriglus prie sienos. Tai liečia tiek potinkinio, tiek pogipsinio montažo dėžutes.
 
   
  Paslėptas tinke istaliacinės dėžutės kraštelis. Dėžutė sumontuota teisingai (dėžutėje 4 tvirtinimo taškai).
 
 
Aplink instaliacines dėžutes esantys nelygumai niekur nedings ir sumontavus jungiklį, o dar papildomai išryškės. Todėl patariame atidžiai apžiūrėti, ar jungiklių vietos nutinkuotos tolygiai, be jokių „ertmių“ ar pan. Jei montuojamiems elektros jungikliams naudosite daugiavietį jungiklių rėmelį dar labai svarbu -  sienos vertikalumas/ lygumas. Visas rėmelio plotas turi priglusti prie sienos nespaudžiant, netempiant ar nedarant panašių veiksmų. Užtraukus rėmelį pertempiant jį atsiranda tikimybė, kad laikui bėgant šis nuo įtampos skils, ar net sugadins pačio jungiklio kontaktinę dalį, ko pasekoje jungiklis nebefunkcionuos;  Jei tinkavimo metu, instaliacinės dėžutės buvo sujungtos tarpusavyje netiksliai, ir buvo neišlaikytas „tarpcentrinis“ matmuo – atsiras problema ne tik sumontuoti eilę gaminių, bet ir užtikrinti pačio gaminio sklandų darbą. Užspaustas iš šono, rėmeliu, jungiklio klavišas nuolat strigs, o vėliau - greičiausia, suges.    
 
 
 
   
 Netinkamai išlaikyto tarpcentrinio matmens pavyzdys - pirmasis iš viršaus gaminys atsitraukęs nuo antrojo, tą rodo nesusilietę metalinės atramos). Šiuo atveju, daugiaviečio 4- vietų rėmelio tiesiog nepavyks sumontuoti, ir jungikliu klavišai netilps, arba strigs. Jei taip atsitiko: nedelsiant permontuokite gaminius teisingai, priešingu atveju, sugadinsite/sudeginsite jungiklius.
 
 
Keletas naudingų nuorodų elektrikams montuotojams:
  1. Kaip teisingai sumontuoti montavimo dėžutes, perkelti elektros lizdus, pajungti laidus paskirtymo dėžutėje ir pan. (nuoroda RU kalba).
  2. Kaip įsirengti elektrą namuose/ bute, teisingai. Kaip sumontuoti/ sukomplektuoti elektros skydą ir pan. Teorija / praktika elektrikui, trukmė  ~3val.  (nuoroda RU kalba: "Все этапы электромонтажа в квартире"). https://youtu.be/tjmVzMymBA8
 

 

Andrius Zabalevičius, UAB "Liregus"