Daugėjant pranešimų apie gaisrus, kilusius dėl netvarkingos elektros instaliacijos, daugelis pradeda į šias nelaimes žiūrėti kaip į neišvengiamą blogį. Ir visai be reikalo. Tinkamai pasirinkę laidus ir kabelius išvengsime daugelio nelaimių. Laidai ir kabeliai skiriasi pagal gyslų kiekį (nuo 1 iki 37), skersmenį (nuo 0,75 iki 800 m2) ir vardinę darbinę įtampą. Laidai gaminami su izoliacija, galinčia atlaikyti 380, 660 ir 3000 V kintančią įtampą. Izoliuota laido įtampai laidi gysla paprastai turi guminį, polivinilchloridinį arba vinilplasto apvalką.
Laidai, kurie tiesiami tokiose vietose, kur yra didesnė jų mechaninio pažeidimo rizika, papildomai apipinami plienine cinkuota viela. Kai norima atvesti elektrą iki pastato, bet nesinori darkyti vaizdo kabančiais laidais, reikalingas kabelis. Kaip jį išsirinkti? Pirmiausiai reikia nuspręsti, kas bus elektrifikuojama, nes drėgnai vietai ar dirbamai žemiai keliami visiškai kitokie reikalavimai negu sausai vietai ar pievelei. Aišku, abiem atvejais reikės kabelio. Koks tai turėtų būti kabelis?
Terminai
Gysla - atskiras laidininkas.
Laidas - gaminys, turintis vieną ar kelias gyslas ir vieną sluoksnį izolicijos.
Montavimo laidas - laidas, skirtas žemos įtampos paskirstymo tinklams.
Kabelis - keletas izoliuotų laidų viename ar keliuose papilomos izoliacijos sluoksniuose.
Laidininko medžiagos pasirinkimas
Varis būtų geriau už aliuminį. Jis - geresnis laidininkas, lankstesnis ir atsparesnis korozijai. Aliuminis, po sąlyčio su oru, greitai oksiduojasi, susidaro plėvelė, kuri blogai praleidžią srovę, o tai silpnina kontaktą. Vieta, kur blogas kontaktas, kais, kibirkščiuos, daugiau oksiduosis ir tai gali būti gaisro priežastimi. Aliuminį tvirtinant sraigtiniais laikikliais, pasireiškia dar viena jo savybė - aliuminio slydimas iš po laikiklio, todėl aliumininius laidus paskirstymo dėžėse reikia dažniau varžyti nei varinius. Jei aliuminis kontaktuoja su variu, aliuminį pradeda veikti elektros korozija, tai ir jis, ir kontaktai silpsta.
Kabelio skersmens pasirinkimas
Paprastai kabelį sudaro 2-5 gyslos. Gyslos skerspjūvį lemia jos skersmuo. Skerspjūvis parenkamas pagal konkretų galingumą. Paprastai skaičiuojama, kad 1 kW apkrovai reikia 1,57 mm2 gyslos skerspjūvio. Iš čia galima apsiskaičiuoti, kokio skerspjūvio reikia kiekvienu konkrečiu atveju. Aliumininiams laidams tai 5 A 1 mm2, variniams - 8 A 1mm2. Pvz., jei turite 5 kW galingumo boilerį, jį reiktų jungti laidu, skirtu ne mažesnei kaip 25 A srovei, o varinio laido skerspjūvis turėtų būti ne mažesnis kaip 3,2 mm2. Jei bus naudojamas aliumininis laidas, jo skerspjūvis turi būti didesnis negu varinio, nes pralaidumas siekia tik maždaug 62 proc. varinio laido pralaidumo. Pvz., jei reikia 2,5 mm2 varinio laido, tai aliumininio reikės 4 mm2. Šiaip jau kabelį reiktų imti didesnio skersmens, nes gali būti, kad teks prijungti dar ką nors. Taip pat reikia išsiaiškinti, ar laido skersmuo suderinamas su faktine maksimalia apkrova, su šalia skaitiklio esančiais saugikliais ar automatiniu jungikliu. Jokiu būdu kabelio ilgalaikė srovė negali būti mažesnė už apsaugos aparatūros arkirtos(išjungimo) srovę. Kokia turėtų būti laido markė?
Kabelio markės pasirinkimas
Kabelio (laido) markė - raidinis žymėjimas, nurodantis elektrai laidžios gyslos medžiagą, izoliaciją, lankstumo lygį ir apsauginės dangos konstrukciją. Pirmoji raidė rodo medžiagą, iš kurios pagamintas laidininkas (V - varinis), antroji raidė žymi laidą, trečioji - izoliacinę medžiagą.
Dar markėje gali būti papildomos raidės, charakterizuojančios kitus konstrukcinius elementus: P - plokščias, L - lankstus ir pan.
Kabelio pirkimas
Svarbiausiai - kabelį pirkti su atsarga. Aišku, jei kabelio pritruks, galima jį pailginti, tačiau reikia žinoti, kad sujungimo vieta bus potencialiai pavojinga.
Elektros instaliacija
Pagal atlikimo būdą instaliacija gali būti atvira arba paslėpta. Pastaroji dalinama į dvi grupes. Pirmajai priskiriama instaliacija įvairiuose vamzdžiuose, antrajai - laidai statybinėse konstrukcijose be vamzdžių.
Vamzdžiuose esančius laidus prireikus paprasčiau pakeisti. Sausose patalpose paslėpta instaliacija gali būti vamzdžiuose, uždarose dėžėse, kanaluose arba naudojant specialius laidus. Drėgnose patalpose - vamzdžiuose, uždarose dėžėse arba naudojat specialius laidus. Ypač drėgnose patalpose paslėpta instaliacija gali būti vedama tik drėgmei atspariuose vamzdžiuose.
Jei planuojate vamzdžius naudoti tiesdami laidus sklype, atminkite, kad jie apsaugos kabelį nuo mechaninio pažeidimo, bet ne nuo drėgmės. Tiesa, dėl to nereikėtų labai jaudintis, nes pats kabelis gaminamas hermetiškas. Prieš patekdamas į rinką, kabelis turi 12 valandų praleisti vandenyje, o juo leidžiama didesnė negu vardinė srovė. Tiesiant kabelį reiktų pasirūpinti jo įgilinimu. Kabelis turėtų būti nutiestas žemiau grunto užšalimo ribos, nes kitaip grunto judėjimas šylant ir šąlant gali jį nutraukti. Taip pat nevertėtų tiesti kabelio į vandenį, nebent jis tiesiamas vamzdžiuose, papildomai juos hermetizavus. Kabelio nereiktų įtempti, kad išliktų jo savybė trauktis ir plėstis, nebent tiesti mechaninėms apkrovoms atsparų kabelį.Prie požeminio kabelio išvadų po žeme reikia palikti atsargos kilpas.
Instaliacijos plano suderinimas
Prieš tiesiant kabelį būtų tikslinga gauti kompetentingos įstaigos leidimą. Žinoma, paprastai tokiais leidimas niekas nesirūpina, tačiau, jei dėl blogai patiesto kabelio kils gaisras ar atsitiks kitokia nelaimė, draudimo bendrovės, nesant tokio leidimo, gali atsisakyti padengti nuostolius.
Instaliaciniai kabeliai bute, name yra išdėstomi po grindimis, sekančiai (atitinka standartą DIN18015):
Instaliaciniai kabeliai bute, name yra išdėstomi sienose (po tinku), sekančiai (atitinka standartą DIN18015):
Praktiniai patarimai
- NIEKADA NEJUNGKITE varinių ir aliumininių kabelių kartu!
- Jeigu tiesiama nuolatinė instaliacija, tikslinga naudoti kabelį iš atskirų gyslų. Jis atsparesnis korozijai už daugialaidžius ir jį lengviau nuvalyti prieš pajungimą.
- Ozono veikiama, lauke esanti guma sensta ir joje atsiranda įtrūkimų. Todėl rekomenduotina kabelių su gumine danga nenaudoti saulėtose vietose. Verčiau reiktų rinktis šarvuotą kabelį arba tiesti jį po žeme.
- Esant dideliam šalčiui polivinilchloridas gali suskeldėti, todėl lauke vertėtų naudoti kabelius su polietilenine danga.
- Polietilenas gali užkliūti gaisrininkams, todėl patalpose reiktų naudoti stabilizuotą nedegų polietileną.
- Kabelius su švininiu apvalkalu vertėtų tiesti vasarą. Pašalus, lenkiant šalčiui neatsparų kabelį apvalke gali atsirasti mikroįtrūkimų.
- Padidinto gaisro pavojaus vietose tikslinga naudoti kabelį su ugniai atspariu apvalku.
- Jei kabelis bus tiesiamas vandenyje, reikia naudoti specialią markę, skirtą naudoti drėgnoje terpėje. Tiesa, tokie kabeliai būna tik viengysliai, tad norint pajungti siurblį arba fontaną teks naudoti du kabelius arba paieškoti brangesnės alternatyvos.
- Jei kabelis bus tiesiamas per degias medžiagas (tarkim, medinį namą), jis turi būti nedegus arba neskatinantis degimo. Beje, tokius kabelius galima naudoti ir kitose vietose.
- Taip pat reikia žinoti, kokia yra įtampa tinkle ir kiek fazių naudojama jūsų sklype. Jei 220 V ir 1 fazė - užteks dviejų arba trijų gyslų kabelio, jeigu 380 ir 3 fazės - tai reikalingas keturgyslis arba penkiagyslis. Gyslų skaičius nurodomas žymėjime.
Komercijos vadovas, Andrius Zabalevičius