Kategorija

Interjero detalė ar slėptinys

Kištukiniai lizdai, jungikliai, elektros jungikliai, rozete, elektros rozetes, HD lizdai, perjungikliai, radijo-banginiai jungikliai. Epsilon, Alfa, Hermi.

 

Elektros jungiklis: interjero detalė ar tiesiog būtinas, tačiau slėptinas įrenginys?
 
Mes, elektros įrenginių naudotojai, retai susimąstome, kad per dieną bent keletą kartų liečiame, spaudžiame, sukame ar glostome keletą dešimčių įvairiausių jungiklių. Namuose esantys elektros jungikliai atlieka svarbias funkcijas, bet nepaisant to jungiklių vieta, derinimas prie bendro namų interjero yra diskutuotinas. Šiuo atveju namų šeimininkai dalijasi į dvi skirtingas stovyklas:

ͽ Vieni teigia, kad jungikliai (šviesos, ventiliacijos ir kt. jungikliai, rozetės) turi susilieti su siena kurioje yra sumontuoti, spalva, būti kiek įmanoma mažiau pastebimi.

ͽ  Kitų gi nuomone, jungiklių nereikia slėpti, jie gali būti net kontrastingos sienai spalvos, tačiau priderinti prie patalpoje esančių baldų, grindų, grindjuosčių ar durų spalvos.

 
Šiame straipsnyje aptarsime keletą aspektų, kurie svarbūs renkantis jungiklius būtent antrąjai elektros įrenginių naudotojų grupei.
1.    Pirmasis aspektas, renkantis jungiklį, yra jungiklio stilius ir forma:
   -Suapvalintos formos jungikliai

 

 

Šie jungikliai idealiausiai tinka tais atvejais, kai ieškoma šiek tiek apvalesnių, bet taisyklingos formos gaminių. Suapvalintų formų jungikliai puikiai tinka klasikinio ar provanso stiliaus interjere. Jei Jūsų namų stilius bus būtent toks, reiktų atkreipti dėmesį ir į tai, kad jungikliai nebūtų perkrauti įvairiais papuošimas tiek formos, tiek dekoravimo elementų atžvilgiu.
   -Kvadratiniai, stačių, griežtų formų elektros jungikliai

 

Stačių kampų, griežtos formos elektros jungikliai labiausiai tinka jei planuojate minimalistinio ar modernaus stiliaus namų interjerą.
Kiekvienas interjeras yra išskirtinis, todėl konkrečiu atveju gali tikti tiek suapvalintų, tiek stačių kampų formos jungikliai. Svarbu derinti jungiklių formą ne tik prie bendro interjero stiliaus, bet ir prie interjere vyraujančių formų.

 

2.    Dar vienas aspektas, kurį teks atidžiai išnagrinėti renkantis jungiklį, elektros jungiklio spalva. Populiariausieji, rinkoje dominuojantys yra baltos spalvos elektros jungkliai. Kiekvieno gamintojo baltos spalvos atspalviai skirsis, kadangi naudojami skirtingų markių plastikai. Įmonės LIREGUS parduodamų jungiklių populiariausios spalvos yra balta RAL90405 ir smėlio spalva RAL10135. Rečiau parduodamos - juodos RAL9005 ir metalik RAL9006 spalvų gaminiai. Šviesios spalvos yra universalios visiems interjerams todėl jas renkamasi dažniausiai. Tačiau jei nuspręsite rinktis kitokios spalvos jungiklius, reiktų apgalvoti keletą dalykų:  
   ͽ Prie kokios spalvos derinsite jungiklio spalvą: grindų, durų, baldų, sienos spalvos ar kt.
   ͽ Kokiu principu derinsite spalvą: panašumo: prie rudų grindų - rudi jungikliai, ar kontrasto principu – sienos baltos, o jungikliai - juodi.
   ͽ Kokie jungikliai bus visame name (bute) arba vienoje namo dalyje, aukšte.
Visi šie dalykai yra labai svarbūs siekiant stiliaus vientisumo.
 
3. Trečiasis dalykas į kurį reikia atkreipti dėmesį norint išsirinkti tinkamus elektros jungiklius yra medžiaga, iš kurios pagamintas jungiklis, arba kiek dažniau – jungiklio rėmelis.
Jau keliasdešimt metų esame pripratę prie plastikinių rėmelių jungiklių. Ankstesni plastikai (polimerai) po tam tikro laiko pagelsdavo, ar apsibraižydavo. Tačiau šiandieniniai plastikiniai jungikliai ilgaamžiški ir praktiški – atsparūs temperatūrų kaitai, trinčiai, blukimui ir pan. Šiuo metu jungiklių gamyboje masiškiausiai naudojamas dvejų rūšių plastikas: ABS (acrylobutylenstirenas) ir PC (polikarbonatas).
ͽ ABS (acrylobutilenstireno) plastikas yra pakankamai pigus, todėl iš jo liejami pigesnių serijų produktai. Įmonės LIREGUS ekonominė serijos – DELTA jungikliai gaminami iš ABS plastiko.
ͽ PC (polikarbonato) plastikas yra beveik du kartus brangesnis nei ABS, tačiau kokybės atžvilgiu pažangesnis plastikas. PC plastiko gaminiai mažiau braižosi, trinasi nei ABS. Polikarbonato gaminiai taip pat turi daugiau galimybių UV stabilizacijai, kuri leidžia išvengti atskirų detalių pageltimo po tam tikro laiko. LIREGUS įmonės EPSILON, ALFA  serijos gaminamos išskirtinas iš PC plastiko. 

Nepaisant visiems įprastų plastikinių jungiklių apdailų populiarumo, šiuo metu itin sparčiai populiarėja ir natūralių medžiagų: medžio, stiklo rėmelių jungikliai.

ͽ Jungikliai mediniais rėmeliais.  

Renkantis natūralaus medžio dizaino jungiklius reiktų atkreipti dėmesį į tai, prie ko jie bus derinami interjere, su kuo interjere jie “susišauks”. Šie jungikliai paprastai derinami su mediniais ar į medieną panašių atspalvių baldais, grindimis ir pan. Jungikliai tampa lyg baldų atspindys ar grindų tęsinys ant sienos.

Renkantis gaminius pagamintus iš medžio būtina nepamiršti apie medienos “judėjimą” arba “vaikščiojimą”. Esant didesnei nei 65% santykinei drėgmei, ir esant nepastoviai patalpos temperatūrai rėmeliai gali pradėti „kraipytis“. Todėl mediniai jungikliai nėra tinkami montuoti vonios kambariuose, drėgnuose rūsiuose ar kitose vietose, kuriose yra nuolat drėgna. Medienos gaminiai taip pat jautrūs kambario oro temperatūrai, todėl patalpoje, kurioje bus įmontuotas jungiklis su mediniu rėmeliu temperatūra neturėtų svyruoti daugiau nei 5-10 laipsnių (C) per parą. Optimalios sąlygos medinių rėmelių eksploatacijai yra nuo +5o iki +40oC ir drėgmė 45-65%. Todėl nerekomenduojame tokių rėmelių montuoti nešildomuose vasarnamiuose ( net ir mediniuose), terasose ar lauke.

 

 ͽ Stiklo rėmelių jungikliai.

Elektros jungkliai stikliniuose rėmeliuose labiausia tinka skandinaviško ar modernaus stiliaus namuose. Stiklinių rėmelių jungikliai ypač tinka virtuvėms ne tik todėl, kad puikiai tinka prie blizgių paviršių baldų, bet ir todėl, kad yra puikiai valomi.
 
 
 
Šiuolaikiškai, minimalistiškai ir itin moderniai atrodo balto matinio stiklo ir metalik spalvos plastiko derinio jungikliai.
 
 
Matinis stiklas ne tik suteikia prabangumo įspūdį, bet kartu yra ir praktiškas, nes ant jo nelieka pirštų antspaudų. 
 

 

Jei planuojate jog namuose bus stiklinių pertvarų, prie jų puikiai derėtų natūralaus stiklo rėmelio ir balto ar smėlio spalvos plastiko derinio jungiklis.

Prabangai paryškinti renkami baltos, juodos spalvos stiklo jungiklių rėmeliai, arba juodos spalvos stiklo rėmelio ir baltos spalvos plastiko jungiklio derinys.   
 
 
 

 

Kaip ir kitos natūralios medžiagos, stiklas yra jautrus oro temperatūrai. Stiklinių rėmelių jungikliai netinkami montuoti lauke, nešildomame garaže ar panašiose patalpose, kuriose tenperatūra gali nukristi žemiau +5 laipsnių C arba atvirkščiai, patalpose, kuriose gali būti labai karšta – virš +40 laipsnių C.

  

Pabaigai pateikiame keletą praktinių patarimų pirkėjui perkančiam elektros jungiklius:
1.      Jungiklių dizainas turi būti funkcionalus. Pasitikrinkite, ar Jūsų pasirinkta elektros gaminių serija turi visus Jums reikalingus lizdus ir valdiklius: 2-klavišų perjungiklius (6+6), grindų šildymo termostatus, judesio daviklius, šviesos reguliatorius, TV (DVB-T ar DVB-C) ar HD lizdus ir pan.
2.      Išsiaiškinkite, ar Jūsų pasirinkta gaminių serija gali būti montuojama ir horizontaliai ir vertikaliai. Dabar itin populiaru gaminius montuoti vertikaliai, tačiau ne visų serijų gaminiai turi anksčiau minėtą galimybę. Pasitikrinkite, ar Jūsų pasirinkta serija turi pakankamą „rėmelių vietų“ skaičių. Rinkoje parduodami gaminiai kartais neturi 4-ių ar 5-ių vietų rėmelių, o be tokių neišsiversite virtuvėje, ar svetainėje (televizoriaus, ir įvairių priedėlių pajungimui).
3.      Pasidomėkite, iš kokio plastiko pagamintos išorinės detalės. Tai turės įtakos gaminio išvaizdai po keleto naudojimo metų.
4.      Sužinokite kiek turite laiko gaminiams įsigyti. Dažnai susiduriama su problema, jog „nepopuliarūs“ gaminiai prekybos vietose nesandėliuojami, ir tai reikalauja ilgo pristatymo ar net gamybos laiko. Mūsų įmonė į bet kurį miestą Lietuvoje prekes pristato per 24 val.
5.      Asmeniniam saugumui pasitikrinkite, kokias gaminio garantijas suteikia gamintojas ar pardavėjas. Visi šie gaminiai tarnaus Jums ne vienerius metus, todėl itin svarbu yra gamintojas ir jo suteikiamos garantijos laikotarpis.

 

 

 Andrius Zabalevičius, UAB "Liregus"