Kategorija

Kaip išsirinkti geras ir tinkamas LED lemputes?

 
 
   Pirkėjai dažnai klausia, kaip išsirinkti geras ir tinkamas LED lemputes? Kiniškos ar Europietiškos? Žinomo ar nežinomo gamintojo? Vieno atsakymo čia nėra. Pirmiausia, renkamės reikiamą lemputės tipą/cokolį (E14, E27, GU10 ar pan.), tada reikia pasirinkti reikiamą šviesos spalvą: šilto ar šalto spektro (2700K, ar 4100K ar pan.), ir tik tada žiūrime į reikiamą šviesos kiekį, 400-800lm ar daugiau.
Tačiau nepaisant viso išvardinto, reikia žinoti ar lemputes norėsime reguliuoti (reguliuoti šviesos kiekį), ir taip pat kaip įjungsime apšvietimą.
Jei vis tik pasirinkome variantą, kad norėsime reguliuoti šviesos srautą – mums reikalingos lemputės, kurios reguliuojasi (t. y. jos valdomos šviesos reguliatoriaus, „trailing edge, arba „leading edge“ principu). Kaip susigaudyti, kokia lemputė, ir koks šviesos reguliatorius reikalingas pakankamai sunku. Kodėl? Paprasčiausia, ant lempučių dažnai nerašoma kokiu reguliavimu principu ji reguliuojasi, kadangi gamintojas tiesiog uždeda užrašą „DIMM“ arba „Dimmable lamp“. Taigi, šiuo atveju, belieka pasitikėti savo spėjimu, ir bandyti jungtis, ir reguliuoti. Dažnu atveju, reguliuojamos LED lemputės jungiamos į grandinę, ir tarkim sujungus 3-5 lemputes po 10W išeina apie 30-50W grandinėje. Tokiu atveju, tinkamiausias yra LED dimeris, dirbantis nuo 5-100W. Tačiau taip pat esant grandinėje 40W ir didesnei apkrovai, tinka ir paprastas „kaitrinių/halogeninių lempų“ dimeris (jie dirba nuo 40-400W arba 60-600W). Pasirinkti reikia teisingai, ir galios prasme:  dimeris 400W tinkamas max. 280W LED lempučių apkrovai (reikalinga, kaip ir transformatoriuose, palikti ~30% galios atsargos). Kalbant apie šviesos reguliatorių tipus, „Liregus“ gamina 8. Tinkamas Jums, turėtų būti parinktas elektriko, ar kito specialisto kuris susigaudo elektros įrangos specifikoje.
 
   Dar viena dažnai iškylanti problema, pajungus LED paneles ar pavienius LED šviestuvėlius, per jungiklius su/be pašvietimo. Kartais išjungus apšvietimą, lemputės kas 20-40 sekundžių sumirksi, arba kažkuri viena šviečia labai silpnai (naktį tai pastebima aiškiau). Atsakymas paprastas: kadangi LED lemputės yra labai silpnos, joms pakanka net per išjungtą jungiklį patenkančios elektros srovės (lemputėje esantis kondensatorius įsikrauna sukaupdamas energiją, ir vėliau bando įžiebti lemputę, ko pasekoje matome mirktelėjimą). Šiuo atveju indukcija yra neišvengiama, ir to pakeisti nepavyks, nebent papildomai įsigysite šiuos trikdžius šalinančius prietaisus. Tarkim Schneider Electric gaminamą „compensacinį modulį“ CCT90501 (beje, jis suvartoja iki 2W).

   
 
   LED juostų reguliavimas dažnu atveju šviesos reguliatoriumi negalimas, kadangi rinkoje praktiškai nėra tam reikalingų „reguliuojamų transformatorių“. Daugelis „Liregus“ gaminamų dimerių LED juostoms netinka. Tačiau šiuo atveju reikėtų derinti „impulsinius“ jungiklius su valdymo valdikliais (tabletėmis).
Tipiškas pavyzdys, LED 12-48V juostoms valdyti: naudojamas 1 (ar keletas) impulsinis IIJ1.10-203-01 jungiklis (10A), ir už jo dėžutėje montuojamas SIEMENS 5TC82211-0 valdiklis (8A), ir transformatorius su LED juostomis (foto asociatyvi).

 

Su geriausiais linkėjimais, 

Andrius Zabalevičius